Giresun Sanat

“SGK Borçlarını Yapılandırıyoruz”

“SGK Borçlarını Yapılandırıyoruz”
26 kez
13 Temmuz 2021 - 14:02
SGK İl Müdürü Erdal ÖZDEMİR “SGK Borçlarını Yapılandırıyoruz”
Tüm Prim Borçları Yapılandırılıyor!
Giresun Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Erdal Özdemir, Sosyal Güvenlik alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında yapılandırma sürecinin başladığını duyurdu.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya prim borcu olanlar Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait borçlarını 31 Ağustos tarihine kadar yapılandırabilecek.
SGK İl Müdürü Özdemir, 30 Nisan 2021 öncesine ait sigorta primlerinin, Genel Sağlık Sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti.
İl Müdürü Özdemir açıklamasında;
“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun uyarınca kamuya olan borçlarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların da yapılandırılması imkânı sağlanmıştır.
2020/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait olan;
• Sigorta primleri,
• Genel sağlık sigortası primleri
• İşsizlik sigortası primleri,
• İdari para cezaları,
• İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları,
• Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
• 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,
yeniden yapılandırma kapsamındadır.
Yapılandırma kapsamında; anapara borçlarınız için gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacak, bunların yerine borçlarınız Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi) ile güncellenecektir.
Güncellenmiş borcunuzu ilk taksit ödeme süresi sonu olan 01.11.2021 tarihine kadar peşin ödemeniz halinde Yİ-ÜFE tutarının %90’ı, iki taksitle 31.12.2021 tarihine kadar ödemeniz halinde ise Yİ-ÜFE tutarının %50’si silinecektir.
İdari para cezalarında ise; anapara borcunun %50’si silinecek, kalanı Yİ-ÜFE ile güncellenecektir.
5510/60-g kapsamında genel sağlık sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir.
Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.
60-g sigortalılarının 30.04.2021 ve öncesine ait GSS prim borçlarının ana parasını 31.12.2021 tarihine kadar ödemesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir.
Yapılandırılan borçlarınızı ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksitte de ödeyebilirsiniz.
Yapılandırmaya, Kanunun yayımı tarihi olan 09.06.2021 tarihinden itibaren 31.08.2021 (dahil) tarihine kadar başvurabilirsiniz.
Başvurularınızı e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılabilirsiniz.’’
Sigortalılarımızın yasanın sağlamış avantajlardan yararlanabilmeleri için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.
Kurumumuza borcu olan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim…
Erdal ÖZDEMİR
Giresun SGK İl Müdürü
Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
ANKET

Sitem nasıl?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...