Giresun Sanat

Cumhuriyetimizin 98’inci Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor

Cumhuriyetimizin 98’inci Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor
13 kez
29 Ekim 2021 - 12:28

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98’inci yıldönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da coşkuyla kutlanıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde, Covid-19 salgınıyla mücadele tedbirlerine uygun, temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet edilerek 29 Ekim Cuma günü saat 10.00’da Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanda kutlama töreni düzenlendi.

Valilik Hizmet Binası önündeki tören; Vali Enver Ünlü, Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu ve Jandarma Bölge komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu’nun halkın, okulların, resmi ve özel kuruluşların bayramını kutlamasıyla başladı. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okundu.

Program; Vali Enver Ünlü’nün törene katılanlara yönelik yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Tören alanında bulunanları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Ünlü “Bu kutlu günde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade ederek hoş geldiniz diyorum. Cumhuriyetimizin ilanının 98. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklâl Harbimizin zafere ulaşmasında ve devletlerimizin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanlarımızı saygıyla yâd ediyorum. Milletimizin bin yıldır dünya üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşıyor olmasını sağlayan, şehadet aşığı tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimizi minnetle anıyorum.

Ne diyor şair:

Şehitler tepesi boş değil,

Toprağını kahramanlar bekliyor!

Ve bir bayrak dalgalanmak için; Rüzgâr bekliyor!

Destanı öksüz, sükûtu derin meçhul askerin;

Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye

Yattığı toprak belli, Tuttuğu bayrak belli,

Kim demiş meçhul asker diye?

Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yılını kutlamanın haklı gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Çok şükür bugün Türkiye Cumhuriyeti; bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir.

Tarihten beri; Malazgirt’ten Dumlupınar’a, Yemen’den, Kafkasya’ya, Çanakkale’den Kıbrıs’a, Terörle mücadeleden 15 Temmuz’a kadar Aziz Milletimiz nice zaferlerle, milli hâkimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak dersler vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiş ve sahip olduğu muzafferiyet ruhunun asla sönmeyeceğini de gür bir sesle haykırmıştır.

Özellikle kuruluş yıllarında, nice badireler atlatmış Anadolu’nun güzel topraklarına bir bahar gibi gelen, Milletimizin bekâsının ve ülkemizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegâne biçimi Cumhuriyet; elbette kolay tesis edilmemiştir. Halkın iradesini esas alan bu rejim için çok sancılı süreçlerden geçilmiştir. Türlü zorluklar içindeki ülkemizin insanlarının yorgunluğunu gören, vatandaşların bağımsızlığa ve özgürlüğe olan ihtiyacını bilen ve önemseyen Mustafa Kemal ATATÜRK, önce Gazi Meclis’i kurmuş ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” demiştir.

İşte bugün 98. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, savaştan çıkmış, yokluklar içindeki bir Milletin, bağımsızlığı uğruna var olma mücadelesini nasıl verebildiğinin en güzel göstergesidir. Milletimizin, gelişmesini ve kalkınmasını, birlik, beraberlik ve kardeşliğini hedef alan iç ve dış mihraklar, binlerce yıllık güçlü devlet geleneğimiz ve medeniyet tasavvurumuz, güçlü toplum ve ordumuz ve yine Milletimizin karakterin de mündemiç olan milli, manevi değerler ve üstün hasletler karşısında hiç şüphesiz ki başarılı olamayacak ve Aziz Milletimiz güçlü adımlarla büyük hedeflerine doğru emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Kısaca bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hainlerin üzerimizdeki planları bozulmaya mahkûmdur. Çünkü bu Milletin yüreği, İstiklal Şairimizin “toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” dediği gibi daima birlik ve beraberlikten yana atmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, tüm oyunlara rağmen her geçen gün güçlenen, gelişen kurum ve kuruluşlarıyla muasır medeniyetler üzerine çıkma hedefini gerçekleştirmek için emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Yarınların daha güçlü, daha huzurlu Türkiye’sini elbirliğiyle inşa edebilmek için bu noktada bizlere düşen en önemli görev; daha çok çalışmak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta ifade ettiğini gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını korumaktan geçmektedir. Zaten Cumhuriyetimizin en büyük başarısı da milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasıdır. Bu doğrultuda tüm değerleriyle büyük bir medeniyetin mirasçısı olan Devletimiz; özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, Milletiyle el ele vererek büyüme, gelişmeye ve kalkınmaya devam etmiştir. 100’üncü yılına emin adımlarla ilerlediğimiz bu vakit; Ay yıldızlı bayrağımızın altında tek yürek, tek bilek ve tek vücut olma vaktidir. Vakit yepyeni ufuklara doğru atların eğerlenme vaktidir. Vakit yeni güzelliklere yelken açma, el ele gönül gönüle olma vaktidir. Vakit akıl ve kalplerin birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğe en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.

Kıymetli öğretmenlerimiz;

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizlerin elinde büyümeye devam ediyor. Sizlerin yetiştirdiği ilim, irfan ve ahlak sahibi; inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, Milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen ve yerine getirmeye çalışan bir gençlikle Cumhuriyeti çok daha ileriye taşıyacağız. Bu kutsal görevinizin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerinizi yerine getireceğinizi biliyor ve sizlere gönülden teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrencilerimiz, gençlerimiz, çocuklarımız;

Ben, ne zaman ve nerede şanlı bayrağımızı görsem orada içimi bir huzur ve coşku kaplar, bir yandan da duygulanırım, hele bir de dalgalanıyorsa nazlı nazlı, uzun uzun onu izlerim, gözlerimi alamam. Eminim sizler de benim gibi al kanlara boyalı bayrağımızı her gördüğünüzde yüreğinizde bir ferahlama, bir gurur hissediyorsunuzdur. Bu hissiyatınızın nedeni ecdadın alın teridir, gözyaşıdır, emeğidir, şehadetidir. Kıymetli evlatlarımız; Cumhuriyet, vatanın her yerine yayılacak olan bir seferberliğin ilk adımıdır. Cumhuriyet, ayağında çarıkla gezen atalarımızın bastığı toprağa sahip çıkışıdır. Cumhuriyet, bir tas hoşafla tüm gün savaşan Mehmetçiğin ellerindeki kınadır. Cumhuriyet, cepheye yollarken eşini, oğlunu bir daha dönemeyeceğini bilmektir. Cumhuriyet, soğuk dağ başlarında kuru toprak üzerinde, düşman nereden gelecek diye uykuya dalamamaktır. Cumhuriyet, “Geldikleri gibi giderler,” diyebilecek bir kararlılığa ve inanca sahip olmaktır.

Değerli öğrencilerimiz;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz diyerek’’ bu görevi sizlere verdi. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı bir vatan ödevi olarak görmelisiniz.Sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götüreceksiniz. Milletimizin, ülkemizi dünyanın en gelişmiş en mamur en muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma azmi ve gayretiyle her daim Türkiye Cumhuriyetini en yükseğe taşıyacağına olan inancımla; Başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa  Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan, acılarını her zaman yüreğimizde hissettiğimiz Aziz Şehitlerimizi ve bu uğurda canlarını hiç çekinmeden ortaya koyan Kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Aziz Milletimizin ve kıymetli Giresunlu hemşehrilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle tebrik ediyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Valilik önündeki kutlama programı; Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, Spor Lisesi jimnastik gösterisi ve ödül töreni ile devam ettikten sonra tören geçişi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saat 18.00’de Şehit İsmail Bay Halk Eğitim Merkezi önünden başlayıp Atatürk Meydanında sona erecek olan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile akabinde Liman Sahasında düzenlenen havai fişek gösterileri ile devam edecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
ANKET

Sitem nasıl?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...