Giresun Sanat

Vali Ünlü, İstiklal Marşı’nın Kabulü

Vali Ünlü, İstiklal Marşı’nın Kabulü
49 kez
12 Mart 2022 - 17:33

ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programına Katıldı

Vali Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü Hanımefendi, İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 101.Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programına katıldı.

Giresun Gümrük Kompleksi Konferans Salonu’nda 12 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı Vali Enver Ünlü’nün salona teşrifleri ve protokolün yerini almasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

Vali Ünlü’nün günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam eden program; Öğrenciler tarafından “Gitme Ey Yolcu!” şiirinin okunması, “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konulu video gösterim ile “Akif ve İstiklal Marşı” temalı oratoryo gösterimiyle devam etti.

Program; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları ile Mehmet Akif şiiri ve İstiklal Marşı’nı güzel okumada dereceye giren 17 öğrenciye verilen ödül töreni ile sona erdi.

Programa; Vali Enver Ünlü ve Eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Jandarma Bölge Komutanı Vekili J.Mly.Alb. Faruk Saraydar, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ve eşi, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay ve eşi, Sahil Güvenlik 73 Komutanı Yzb. Emre Meral, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, MHP İl Başkanı Ertuğrul Gazi Konal ve diğer protokol mensupları katıldı.

VALİ ÜNLÜ : “İSTİKLÂL MARŞI ÜMİT VE CESARET ŞİİRİDİR”

Programda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Ünlü “Sayın Jandarma Bölge Komutanımız, Sayın Belediye Başkanımız, kıymetli protokol, çok değerli okul idarecilerimiz, öğretmen arkadaşlarım, geleceğimizin mimarları sevgili öğrenciler;

Korkma diyerek başlayan İstiklal Marşı; şan, şeref ve kahramanlıklarla dolu tarihi; kılıçtan keskin iradesi ve yegâne varlık sebebi bağımsızlık olan bu kutlu Milletin fertleri olarak bugün burada 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.

Bir asil millet düşünün ki; evladını, eşini, anasını, babasını sılada bırakıp, yollara, cenk meydanına düşerek bayrağı ve vatanı için gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen…

Bir millet düşünün ki koynunda bayrak, fikrinde istiklâl ve ruhunda imanla 7 düvele meydan okuyan, tek dişi kalmış canavarlara tarih dersi veren koca yürekli bir millet…

Ne mutlu bizlere ki layık olmaya çalıştığımız bu asil milletin evlatlarıyız.

Kıymetli Misafirler;

İstiklal Marşı, sadece bir şiir değil, ruhları coşturan bir yiğitlik ve etkileyici söz abidesidir. Meclis’te Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey tarafından okunduğu zaman heyecan ve tezahürat son haddini bulmuş, Maarif Vekili kürsüye çıkarak büyük bir heyecanla İstiklal Marşı’nı okumuş ve her mısrası, her kıtası sürekli alkışlarla karşılanmıştır.

O gün İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy için muazzam bir gün olup, hayatı boyunca bu kadar heyecanlı bir gün geçirmediğini ifade etmiştir.

Ve şöyle eklemiştir: ‘O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Bin bir felaket karşısında bunalan ruhların, ıstıraplar içinde kurtuluş dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletindir. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!’

İşte bu duygularla yazmıştır Mehmet Akif, her bir satırını Milli Marşımızın.

Nihayet 12 Mart 1921 günü Meclisteki oylama sonucu ‘İstiklal Marşı’ olarak kabul edilmiş ve bütün mebuslar ayağa kalkarak Maarif Vekilinin tekrar okuduğu İstiklal Marşı’mızı, ayakta dinlemişlerdir. Bu ayakta dinleyiş, aynı zamanda Yüce Milletimizin, ayağa kalkışı da olmuştur.

Bazen öyle anlar gelir ki kalem kelama yetişemez olur. İşte tırnaklarıyla duvarlara kazıdığı, her biri birbirinden inci tanesi sözleri Akif’e yazdıran ruh neyse, bizlerin de günümüz güçlü Türkiye’sinde sahip olmaya çalıştığımız şuurun temelidir.

Rengini şehitlerimizin kanından alan al bayrağımız; bir tarihin, mücadelenin, fedakârlıkların ve azmin sembolüdür. Onu kaybetmek bir ülkenin tarihini, inancını ve kimliğini de silmek demektir.

Devletlerin hayatında millî marşların ayrı bir önemi vardır. Bu marşlar ait olduğu milletlerin karakterlerini yansıtır. Türk Millî Marşının adı ‘İstiklâl’dir. Bu ad milletimizin en önde gelen, belki de en önemli özelliğini ifade etmektedir.

İstiklâl Marşı ümit ve cesaret şiiridir. İlk mısradan başlayan bu özellik, şiirin sonuna kadar dozu artarak devam eder ve sonunda Türk Milletini kayıtsız şartsız zafere ulaştırır. Kıta’lar arasındaki duygu bağlantısı çok kuvvetli ve istikrarlıdır. Cephede verilen savaşın stratejisi adeta şiirde uygulanır. Cephedeki askerin zaferden emin psikolojisi, marşın duygu yönünü meydana getirir.

Milli Mücadelede Türk Milletinin duyduğu heyecan, taşıdığı ümit ve imânı, İstiklâl Marşımızdan daha güzel dile getiren başka bir şiir yoktur. Milletimizin ölüm kalım savaşının hatırası olan bu marş, aynı zamanda o eşsiz kahramanlığı destanı olarak da görülebilir.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan Milletimiz vatanına, istiklaline yönelmiş ve hayâsızca yapılan hiçbir saldırıya elbette boyun eğmeyecekti.

Sevgili gençler;

Her Türk genci İstiklal Marşı’nı duyduğunda bu tarihin nasıl yazıldığını hatırlamalı ve marşımızı gururlu ve yüksek sesle başı dik olarak okumalıdır.

Ecdada layık olabilmek için bu vatana ilelebet sahip çıkmalıyız. Ben özellikle sizlerin Mehmet Akif’i çok iyi tanımanızı, onun hayatını kabullerini ve reddiyelerini çok iyi tahlil etmenizi istiyorum.

Hatta Safahat’ı başınızın altında, yastık altı kitabı olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.

Tarih yazan, çağ açıp çağ kapatan bir millet olarak parlak istikbalimizi sizlerle taçlandıracağız.

Bu vesileyle Asım’ın nesline layık nesiller yetiştirebilmeyi Rabbimden niyaz ederek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canını fedâ eden tüm Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, bıraktıkları bu kutlu mirâsa kanımızın son damlasına kadar sahip çıkmayı temenni ediyorum.

‘Rabbim bir daha bu Millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ Kalın sağlıcakla…” ifadelerini kullandı.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
ANKET

Sitem nasıl?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...